rrem

Barevná či černobílá fotografie – aneb dojem-né umění ?

Časté téma rozhovorů  a úvah dnešních digitálních let, o barevné a černobílé fotografii,  mluví o nestejném pohledu, kdy se černobílá jeví jako umělecký záměr a barevná jako tuctové focení. Páč všichni fotí barevně, ale ja tomu dám punc originality a umělecký nádech, ale zároveň mám obě verze, barevnou i proměněnou barevnou do černobílé.

V době filtrů na jeden klik, jak na barevnou tak i černobílou fotografii, které nabízí mnoho programů, jako součást základní nabídky, je vše o to snazší. Na jeden klik mohu fotografii proměnit, na mnou preferovanou podobu a mohu si tak pohrát s barevnou momentální fantazií.  Při momentálním rozpoložení i vrátit do původního stavu. Je přeci doba digitální.

Nu a tady začíná celý ten příběh. Ano je to těmi možnostmi. Něco jiného je jako za starých časů fotit do černobílé, páč jiná možnost nebyla a něco jiného je si proměnit barevnou fotku do černobílé, když se mne to hodí nebo řekněme líbí. Samozřejmě je to také o tom, jak se fotografie komu líbí, ale také spíše v tom, co v sobě fotografie nese.  Je mnoho lidí a fotografů, co tímto sledují jediné. Vyvolat ten kýžený dojem umělečnosti.

 

V cukrárně
V cukrárně
V cukrárně
V cukrárně

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Souhlasím s několika větami tohoto článku ZDE.

autor Tomáš Dolejší  – fotograf, zakladatel fotoradce.cz

 

Cituji:

Ona celá tato tématika značně souvisí s historií, a to konkrétně s tou kinofilmovou. V době analogových fotoaparátů a filmových materiálů byl černobílý film považován za vrchol obrazové kvality, a to nejen z hlediska zrna, ale i dynamického rozsahu a gradace jednotlivých odstínů. Proto byly (a dodnes jsou) nejčastěji kvalitní analogové fotografie pořizovány na černobílé filmové materiály (ať už na 35mm film, středoformát a podobně).

Tento “černobílý” trend se částečně přenesl i do doby digitální fotografie a přežívá v mysli lidí, kteří pak podvědomě považují černobílý snímek automaticky za něco lepšího, za to opravdové umění. To je ale velký omyl, tedy blud, jak jsem již uvedl v názvu článku.

Samozřejmě nemám v úmyslu házet všechny černobílé fotografie do jednoho pytle. Černobílá fotografie dokáže být často mnohem působivější a zajímavější, než barevná. ČB fotografie má své stále místo a často jí lze opravdu přiřknout onen magický název “umění”.

Na co ale poukazuji, je to, že mnoho fotografů navléká svým nepovedeným barevným snímkům černobílý kabát. A okolí jim to často ochotně doslova “baští”.

Na závěr tedy apeluji na všechny fotografy: foťte do černo-bíla, převádějte fotky do čb, používejte čb kinofilm, ale hlavně se nesnažte z toho udělat něco víc, než to je. Nesnažte se z čb fotky udělat něco víc, než je barevná, protože umění nevzniká převodem barev na odstíny šedi.

Naprosto souhlasím s tímto textem, kdy vídávám tyto pokusy, udělat umělecký dojem, dnes a denně při kompozici běžné fotografie. Nic zázračného na tom není, a když si to celé člověk dá dohromady, je potom tedy náročnější fotit spíše barevně ? Dle tohoto ala uměleckého klišé vlastně ano : ) Je to nakonec celé úsměvné a každého to přivede ke stejné myšlence. Není vlastně hlavní to, že se fotí a že se to těm kterým se to má líbit, líbí ? Ano, do jisté míry ano, ale v té další rovině, je vlastně škoda, že se člověk neučí dál a má tak vlastně vyřešeno. Mise splněna, fotografie hotova. Ale řekne někdo pravdu co si myslí ? To asi nelze očekávat. A zde je ta škoda, že to tím vlastně celé končí. Hledat lepší kompozici, detail, nasvícení, celkové pojetí, doladění postprodukce, prostě se více potrápit, končí černobílým převodem …         a to je myslím škoda.  Nebo není?

Zde se pak také dostáváme k Infra Red – IR fotografii, ale to je kapitola sama o sobě a na menší příspěvek to jistě vydá. I s touto technikou, jsem si zkoušel hrát a i po nemnoha pokusech, se něco málo povedlo nasnímat. Ale o tom tedy zase jindy.

Sdílej - Share

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Email
Kontakt
Facebook
Twitter
Instagram
SOCIALICON
Whatsapp
Scroll to Top